MUST SEES

Kleopatra Door

Mersin‘in Tarsus ilçesi girişinde bulunan Kleopatra Kapısı, günümüzde ayakta kalmayı başaran tek antik şehir kapısı olarak dikkat çekiyor. Bizans Dönemi’nde inşa edilen kent surlarında Dağ Kapısı ve Adana Kapısı ile birlikte bulunan bu yapının diğer adı Deniz Kapısı.

Mısır’ın ünlü kraliçesi Kleopatra‘nın, MÖ 41’de sevgilisi Romalı General Antonius ile Tarsus’ta buluşmaya geldiğinde Deniz Kapısı’ndan kente girdiği ve bu yüzden kapının isminin Kleopatra olarak değiştirildiği biliniyor.

Kleopatra Gate, Tarsus
Kleopatra Gate, Tarsus

Şehrin merkezinde yer alan yapı, eski fotoğraflarından gördüğüm kadarıyla tamamen değiştirilip, sanki yeniden inşa edilmiş. Kültür varlıklarına olan koruyucu yönümüz (!) zayıf ama onları tadilatını yaparken asıl dokusunu bozmak yapmamamız gereken bir şey. Aynı şeyi İshak Paşa Sarayı’nda da görmüştüm.

Tarsus’un batısında, Mersin yolu üzerinde yer alan bu yapılar 18. yüzyıla kadar ayaktayken, 1835 yılında Mısırlı İbrahim Paşa tarafından yıktırılmış ve sadece tek kemerli Deniz Kapısı sağlam bir şekilde kalmayı başarmış.

Kleopatra Kapısı
Kleopatra Kapısı

Tarsus’ta görülecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan ve Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde İskele Kapısı olarak anılan, Kleopatra Kapısı’nın yapımında Horasan harcı kullanılmış. Yerden yüksekliği 6,17 metre, derinliği ise 6,18 metre olan yapı, geçmişte yıkıldıktan sonra yeniden yapılmış. Devşirme taşlarla, aslına uygun olarak yapılmadığı için kapının orijinal özelliği maalesef yok.

Onur (Özgürlük) Yazıtı

Onur yazıtı, Tarsus
Onur (Özgürlük) Yazıtı

Kleopatra Kapısı’nın kuzeyine 1982 yılında yerleştirilen Onur Yazıtı (Özgürlük Yazıtı), geçmişte Yeni Hamam’ın duvarındaydı. Bazı kaynaklarda Tarsus Kitabesi olarak da rastlanılan yazıt, Roma İmparatoru Severus Alexander (M.S. 222-235) Dönemi’ne tarihleniyor. Romalılar zamanında bir heykelin kaidesi olarak kullanılan kitabenin boyu 1,45 m, eni ise 52 cm kadar.

Tarsus gezimde Mersin merkezde konakladım. Eğer Mersin merkezde konaklayacaksanızMersin otelleri içinde tavsiyem HostaPark Otel veya Sultaşa Otel olabilir. Ayrıca Büyük Yalçın Otel, Atlıhan Otel ve Sultan Otel de mersin merkezde incelediğim oteller arasında yer alıyor.

Mersin’de gezilecek yerler arasında çok sayıda kültürel ve tarihi mekana ev sahipliği yapan Tarsus, Akdeniz Bölgesi’nin en önemli seyahat duraklarından. Medeniyetlerin buluşma noktası olan bu ilçede Antik Çağ yolculuğuna çıkmak mümkün.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*