MUST SEES

Kırkkaşık Bedesteni

Akdeniz havzası eski dönemlerde ticaretin en fazla yapıldığı yerlerden biriydi. Bu yüzdenBedestenler, Anadolu’da şehirlerdeki ticarî hayatın merkezi binası hükmündeydi. Öyle ki ünlü gezginimiz Evliya Çelebi seyahatnamesinde Osmanlı şehirlerini “Bedestenli şehirler” ve “Bedesteni olmayan şehirler” olmak üzere iki bölüme ayırmıştı.

Osmanlı döneminde ticari hayatın kalbi durumunda olan bedestenlerin birçoğunun bugünkü durumları pek iç açıcı olmasa da Kırkkaşık Bedesteni‘nin gayet iyi durumda olması beni sevindirdi.

Kırkkaşık Bedesteni
Kırkkaşık Bedesteni

Kendine has mimari yapıları ile ticaret amacı ile kullanılan bedestenler gezmekten keyif aldığım yerler. Tarihin her döneminde kültürlerin kesiştiği noktada yer alan Tarsus’un en önemli yapılarından biri de Kırkkaşık Bedesteni, Tarsus gezimde ilk ziyaret ettiğim yerlerden biri oldu.

Tarsus gezilecek yerler arasında bulunan bedestenin geçmişi 1579 yılına kadar uzanıyor. Coğrafi konumu nedeniyle önemli bir ticari ve siyasi merkez olan Tarsus’ta, Ramazanoğulları Beyliği’nden İbrahim Bey tarafından yaptırılan bedesten, ilk dönemlerinde aşevi olarak kullanılsa da cumhuriyet dönemi ile birlikte kapalı çarşıya dönüşmüş.

Kırkkaşık Bedesteni
Ulu Cami, Yeni Hamam, Kubatpaşa Medresesi
Külliyesi’nin bir parçasıydı

Bir dönem Beyaz Çarşı olarak anılan Kırkkaşık Bedesteni, ismini yapının dış cephesindeki kaşık süslemelerinden alıyor. Kesme taştan yapılan dikdörtgen planlı binaya doğu ve batı olmak üzere iki kapıdan giriliyor. 21 oda ve 7 kubbeden oluşan yapının dış cephesindeki 2 kule oda ve batı yönündeki 2 odayı da ekleyince toplam oda sayısı 25’e ulaşıyor.

Tarsus Belediyesi tarafından Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden kiralanarak 2004 senesinde restore ettirilen yapı, 2005’te Tarihi Kentler Birliği “Proje Yarışma Ödülü”nü alma başarısını göstermiş.

Bedestendeki dükkanları kiraya vererek, 7 Mart 2007 tarihinde resmi açılışı gerçekleştiren Tarsus Belediyesi, ilçenin turizm alanında gelişmesi hedefini sürdürüyor. Bu hedef doğrultusunda bedestenin ilçenin tanıtımında önemli bir yeri olduğunu söylemek mümkün.

Tarsus Kırkkaşık Bedesteni
Çay veya kahve içebileceğiniz nefis bir mekan
Kırk Kaşık Bedesteni
Kırk Kaşık Bedesteni’nde yer alan şahmeran konulu hediyelik eşyalardan alın

Bedesteni ziyaret edenler, dükkanlarda başta yöresel el sanatlarına ait seramik, ahşap, bakır, gümüş, deri, dokuma turistik hediyelik ürünler olmak üzere, yerel lezzetlerin sunulduğu yiyecek ve içecekler buluyor, kent tarihine tanıklık edebiliyor. Tarsus kültüründe önemli bir yeri olan Şahmeran efsanesi ile ilgili eşyaları buradan almak mümkün.

Osmanlı zamanında ticarî açıdan çok önemli rol oynamış birçok bedesten bugün yok olmuştur durumda ve çok azı hala ayakta. Tarsus’a yolunuz düştüğünde Kırkkaşık Bedesteni’ne uğrayın, alışveriş yapın, bir çayı için, eskiyi hayal edin.

Mersin‘in tarihi ve kültürel özellikleri ile tanınan ilçesi Tarsus, gezilecek yerleri ile ziyaretçilerine çok sayıda alternatif sunuyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*