MUST SEES

Cambazli Church, Silifke

Mersin‘in Silifke ilçesinin Cambazlı Köyü, bölgedeki antik kentlerin kesiştiği noktada, önemli tarihi ve kültürel varlıklara ev sahipliği yapıyor. Köyün ismiyle anılan Cambazlı Kilisesi, benzer özellik gösteren yapılar arasında en iyi korunanlardan biri.

Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir yerleşim merkezi olduğu anlaşılan Cambazlı Köyü, Uzuncaburç (Diocaesarea) ve Ura (Olba) ile Kızkalesi‘ne (Corycus) bir antik yolla bağlıydı. Bu bağlantı sayesinde her dönem hareketli bir yapıya sahip olan köyde çok sayıda esere rastlanıyor.

Cambazlı Kilisesi
Cambazlı Kilisesi

Kaya mezarları, anıtmezarlar, lahitler, sarnıç ve köyün girişinde yer alan Cambazlı Kilisesi görmeye değer tarihi kalıntılardan. Orijinal özellikleri çok iyi bir şekilde korunan kilisenin kuzey cephesi tamamen kapalı.

Bu yapının içindeki iki sütun dizisinde sağdaki korint başlıklı tüm sütunlar ile bunların üzerinde sıralanan galeri sütunları hala ayakta. 5. yy’a ait 20’ye 13 m ölçülerindeki kilise apsisinin tüm duvarları da hala görülebiliyor.

Cambazlı Kilisesi, Silifke
Cambazlı Kilisesi, Silifke

Adamkayalar‘dan sonra Hüseyinler Köyü’nü geçerek ulaşılan Cambazlı Kilisesi, bölgedeki antik kentleri gezenlerin rotasında.

Tarih boyunca Anadolu coğrafyası birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin hemen her bölgesinde ve hatta her şehrinde çok büyük tarihi ve kültürel değerlere sahip miraslar yatıyor. Ancak bu tarihi ve kültürek miraslardan bazılarının hali içler acısı.

Bir zamanlar insanların ibadetlerini gerçekleştirdiği kutsal Cambazlı Kilisesi bugün tamamen harap ve terk edilmiş durumda.

Silifke-Tarihi-Yerler-Cambazli
Silifkenin önemli tarihi yerlerinden; Cambazlı Kilisesi

Bu miraslar insanlığın geçmişi ve geleceği arasında bir köprü. Ülkemizdeki birçok tarihi ve kültürel miras ilgisizlik ve doğal nedenlerden ötürü  zamanın ve insanların yıkıcı etkisine maruz kalıyor.

Bu  eserlerin mevcut durumlarının kayıt altına alınması ve belgelenmesi, koruma altına alınıp turizmin bir parçası haline getirilmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

Mersin gezilecek yerler arasında bulunan Cambazlı Kilisesi, antik çağ ruhunu hissetmek ve deneyimlemek isteyenler için önemli bir durak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*