MUST SEES

Aya Tekla Church

Mersin inanç turizmi açısından oldukça zengin mekanlara ev sahipliği yapıyor. Silifke‘de bulunan Aya Tekla Kilisesi‘nin geçmişi St. Paul’den etkilenen Azize Tekla’nın kente gelişine dayanıyor.

Meryemlik olarak da bilinen Aya Tekla Kilisesi, Silifke’ye 4 km uzaklıkta. Hristiyanlığı yaymak için propaganda yaparken mağaraya sığınan Tekla, burayı gizli bir ibadet merkezine dönüştürüyor. 4. yy’dan itibaren kiliseye çevrilen bu yapıya, günümüzde merdivenle inilerek ulaşılıyor. Kilise çevresindeki hamam, sarnıç ve sur kalıntıları turistlerin ilgi gösterdiği yerler arasında bulunuyor.

Aya Tekla Kilisesi
Aya Tekla Kilisesisinin girişi

Hristiyanlığın resmen kabulü ile birlikte işlevsel hale gelen Meryemlik’te, Azize Tekla’ya adanan üç nefli kilisenin bir kısmı hala ayakta. Uzak mesafeden bile görülebilen bu bölüm, kilisenin bütünü hakkında fikir sahibi olmamızı sağlıyor.

Konyalı (Iconium) güzel bir genç kız olan Tekla, Tarsuslu Paulus’un vaazlarından etkilenip, çok tanrılı inançtan vazgeçerek Silifke’ye yerleşiyor. Bu vazgeçiş hikayesi ile başta ailesi olmak üzere tüm Iconiumluların nefretini kazanıyor. Hristiyanlığı kabul ettikten sonra hayatı boyunca mucizelere konu olan Tekla, Iconium’da ve Psidia Antiochiası’nda (Yalvaç), kent yöneticileri tarafından ölüme mahkum edilse de mucizevi gelişmeler sayesinde ölümden kurtuluyor.

Aya Tekla
Aya Tekla’nın içerisi

Azize Tekla’nın döneminde çevresinde tanınır hale gelmesinin kökeninde mucizevi şifa özelliği yatıyor. Halkı iyileştirdiği bilinen Azize’nin ünü kısa sürede Kıbrıs’a kadar uzanıyor.

Çok tanrılı inancın tanrı ve tanrıçalarına karşı savaşması nedeniyle tepki çekmesine rağmen Tekla, Sarpedonius’u, Iuppiter’i, Minerva’yı yenerek tek tanrı inancını bölgede yaygınlaştırmayı başarmış.

Tekla’nın mucizeler gösterip insanları iyileştirmesi yüzünden iş yapamaz hale gelen hekimler onu öldürmek için parayla tuttukları gençlerden yardım istemişler. Azize’nin öldürüleceği sırada mağaradan kaybolduğu düşünülüyor.

AyaTekla
AyaTekla

Hristiyan dünyasının tek kadın şehidi (martyr) olarak da bilinen Thekla için her yıl, Ortodokslar 24 Eylül Katolikler ise 23 Eylül’de anma günü düzenleniyor.

MS 4 yy’da Kudüs’te hacı olduktan sonra, İspanya’ya dönerken Silifke’ye uğrayan bir gezginin anılarında rastlanılan mağarada, o dönem manastır benzeri bir yapı olduğu ifade ediliyor.

Silifke Müzesi sorumluluk alanında yer alan Azize Thekla Kutsal Alanı’nda, merdivenlerle inilerek ulaşılabilen mağara Hristiyanlar tarafından ilgi görüyor.

AyaTekla, Silifke
AyaTekla, Silifke

Silifke konaklama

Silifke konaklama tercihi olarak da Altınorfoz Otel en uygun seçim. Silifke otelleri içerisinde en iyilerden biri olan 4 yıldızlı Altınorfoz Otel, Mersin’in tarihi yerlerinin tam ortasında bulunuyor. Yine Anamur’daki Ünlüselek Otel de konakladığım yerlerden biriydi. Eğer Mersin merkezde konaklayacaksanız otel tavsiyem HostaPark Otel veya Sultaşa Otel.

Kumsalları, masmavi denizi, Cennet ve Cehennem mağaraları, Uzuncaburç ören yerleri, Astım Dilek Mağarası gibi mekanlarıyla gezginlere farklı alternatifler sunan Mersin‘in Silifke ilçesi, Aya Tekla Kilisesi ile de inanç turizminde kendisinden söz ettiriyor.Mersin’de gezilecek yerler arasında bulunan bu dini yapının tanıtımla daha çok turist çekeceği bir gerçek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*